Aktualności
Podstawy ADR, w pigułce – czyli jak zrealizować transport towarów i ładunków niebezpiecznych?
11 lipca 2023
Każda firma swoje chwali, jednak w dziedzinie transportu ADR, jesteśmy naprawdę wyjątkowi. Aż 95% kierowców Visline posiada uprawnienia ADR. O tym, co to oznacza dla Twojego frachtu, dowiesz się z artykułu. Lektura zajmie Ci 4 minuty.
Co znaczy ADR? Po co jest ADR? W jakich państwach stosowane są normy ADR?
ADR to skrót z francuskiego L’ Accord européen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route, oznaczający międzynarodową umowę dotyczącą zasad przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych. Regulacje w 1957 r. podpisało 9 europejskich państw, a z czasem dołączyły do nich kolejne. Obecnie sygnatariuszami umowy jest ponad 50 krajów, głównie europejskich, ale nie tylko.
Do ADR przystąpiły również, m. in. Azerbejdżan, Maroko, Turcja, Kazachstan czy Tadżykistan.
Porozumienie powstało z myślą o poprawie bezpieczeństwa w transporcie drogowym i ujednoliceniu zasad, w skali międzynarodowej. Państwa, które przystąpiły do konwencji, zobowiązane są przestrzegać określonych zasad przewozu transportu towarów i ładunków niebezpiecznych, co obliguje, oprócz nadawców, załadowców, rozładowców, odbiorców, również firmy transportowe m. in. do:
- wyznaczania doradców ds. ADR
- realizowania przewozów ADR przez kierowców posiadających odpowiednie uprawnienia
- stosowania się do określonych zasad pakowania materiałów niebezpiecznych
- posiadania specjalistycznego wyposażenia i przygotowania do oznakowania pojazdów przewożących ładunki ADR
- stosowania się do ograniczeń w ruchu, w tym np. przestrzegania odpowiednio ograniczeń przewozu przez tunele dla ładunków ADR.
Załączniki umowy ADR aktualizowane są co dwa lata.
Warto więc być na bieżąco z aktualizacjami zasad przewozu.
Szkolenia i świadomość kierowcy.
Każdy kierowca przewożący ładunki i towary niebezpieczne musi posiadać odpowiednie uprawnienia. Osoba posiadająca zaświadczenie ADR „podstawowe” może podejmować ładunki z opakowanymi towarami niebezpiecznymi wszystkich klas z wyjątkiem klasy 1 (materiały wybuchowe) i klasy 7 (materiały promieniotwórcze). Aby przewozić towary niebezpieczne klasy 1 i/lub klasy 7 i/lub towary niebezpiecznych w cysternach kierowca musi posiadać zaświadczenie ADR „specjalistyczne”. Czas oczekiwania na wydanie dokumentów wynosi ok. 10-14 dni.
Rodzaje kursów ADR:
- kurs podstawowy – zgodnie z obowiązującymi przepisami trwa 18 godzin.
- kurs w zakresie przewozu w cysternach o pojemności powyżej 1000 litrów – zgodnie z obowiązującymi przepisami trwa 13 godzin
- kurs na przewóz materiałów klasy 1
- kurs na przewóz materiałów klasy 7
Cena kursu ADR to wydatek rzędu 500 złotych. Kierowca może do szkoleń przystąpić indywidualnie lub zostać oddelegowanym przez firmę transportową, najczęściej na koszt pracodawcy.
Przepisy dotyczące przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych są obszerne i kierowca nie ma obowiązku znać ich wszystkich na pamięć. W razie potrzeby szczegółowego poinstruowania w zakresie ADR, musi mieć on zapewnione wsparcie doradcy ADR, do wyznaczenia którego zobowiązany jest przewoźnik zatrudniający kierowcę.
Wyposażenie i oznakowanie pojazdu/zestawu pojazdów.
Kto z nas nie spotkał się z charakterystycznym pomarańczowym prostokątem na ciężarówce? Jest to element oznakowania, informujący o przewozie ładunku ADR. W przypadku przewozu w cysternach lub luzem, tablica posiada dwa numery, górny i dolny (UN). Ten pierwszy to numer rozpoznawczy zagrożenia, drugi, to numer UN przewożonego towaru.
Posiada on dwa numery, górny i dolny (UN). Ten pierwszy oznacza rodzaj zagrożenia,
drugi informuje o rodzaju materiału niebezpiecznego.
Poza specjalnym oznakowaniem, wyrażonym dodatkowo w postaci graficznej, kierowca ma obowiązek posiadać w pojeździe odpowiednie wyposażenie.
Przepisy ADR szczegółowo określają, co musi znajdować się w każdej z jednostek transportowych wiozących materiał niebezpieczny. ADR określa wyposażenie awaryjne i sprzęt ochron indywidualnych, w zależności od zagrożeń przewożonego ładunku niebezpiecznego pojazdu, oraz liczbę gaśnic i ilość środka gaśniczego zależności od D.M.C pojazdu.
Wyposażenie obowiązkowe dla transportów ADR obejmuje przede wszystkim:
- oznaczenia pojazdu (jednostek transportowych, np. ciągnik z naczepą)
- dodatkowe gaśnice
- sprzęt do zabezpieczania miejsca wypadku i system ostrzegawczy (np. trójkąty ostrzegawcze, płyn do płukania oczu, kliny, latarka, rękawice, ochrona oczu)
- zestaw do usuwania uwolnionego materiału, odpowiedni dla przewożonych klas towarów.
Równie ważne są dokumenty, wśród których wyróżnić należy dwa. Pierwszy to tzw. instrukcje pisemne zgodne z ADR – uniwersalna dla wszystkich klas towarów niebezpiecznych, informująca o zagrożeniach klas towarów niebezpiecznych i zawierająca procedury postępowania kierowcy w razie wypadku lub awarii.
Drugi dokument to list przewozowy ADR, który zawiera m. in. informację o klasyfikacji przewożonego towaru niebezpiecznego. Musi on być sporządzony w języku kraju nadania lub, w przypadku przewozu międzynarodowego, również w jednym z trzech języków ADR: FR, DE, UK.
W liście przewozowym ADR muszą być zawarte m. in. następujące informacje:
a) nazwa i adres nadawcy ładunku
b) nazwa i adres odbiorcy ładunku
c) informacja o klasyfikacji towaru niebezpiecznego zaczynająca się od numeru UN
d) informacje o grupie pakowania (stopień zagrożenia: I – najwyższy , III – najniższy)
e) ilości towaru oraz liczbie opakowań z towarami
f) informacje dotyczące ograniczeń wjazdów do tuneli
Polegaj na Visline
Jeśli planujesz przewieźć ładunek ADR skontaktuj się z nami. Przewóz towarów niebezpiecznych w bezpieczny sposób to nasza specjalność. Chętnie pomożemy i doradzimy, jak najlepiej się za to zabrać. Nie tylko w transporcie jesteśmy sprawni – na maile odpowiadamy w ciągu minuty, zresztą, przekonaj się sam 🙂 spedycja@visline.pl